NOMINATION
Afflitti Gianluca: G1, R2
Agazzi Gian Marco: P4
Agostini Francesco: J5
Albergoni Roberto: P3, T1
Allemand David: P4, R1, R3, U2, M4
Alpe Dante: V4, P3
Amela Serra Jordi: G1, P2
Annunzi Erminio: P2
Antonsson Ulf: R4
Antosik Joanna: V1, R3
Apfel Àgnes: V2, P3, T3, U1, V1, V4, V3
Appiani Pierbruno: G2
Arcaro Massimo: T2, T3
Ardoino Alessandro: B2
Arnfinn Johansen: M1
Arrigoni Simone: R2
Arroyo Alvaro: P2
Artus Illana Miquel Angel: P2, U1
Avasiya Hasit: U1
Aznar Gonzalez De Rueda Javier: R1
Azzola Maurizio: P1, R4
Bach Roland: S1, S2, S3, S4
Baesemann Hinrich: T1
Balenzategui Kike: A1
Balestreri Carlo: F(..)
Balint Vincze: F(..), M2
Ballabio Dario: A1, G3, R2, V1, P3
Ballantini Michele: F(..), T1, R4
Banterla Marco: U3
Barbacci Mauro: P1
Barbaresco Alberto: T4
Barchiesi Andrea: P1
Barretta Antonio Mario: T1
Barrio David: S2, R2, R3
Bartoloni Roberto: M3
Basileo Stanislao: G1, G3, T1, M4, P3
Bassi Walter: S2, S3
Basso Massimo: T1, A1, V2
Battista Leonardo: T1, V2, T3, V4, R3, T2
Beavers Loulou: R2
Beccalossi Ennio: T3
Becorpi Fabio: T2
Benedettini Maurizio: F(..), G1
Beneforti Alessandro: P1
Benitez Jordi: S1, S2
Berardi Marina: G1
Berdan Robert: P3, T4, V1, U3
Berryman Alex: J1, J2, J4
Bertagni Marco: V2
Bertanzetti Denis: U2
Bertoli Sergio: G2, G3
Bessone Massimo: A1, R2
Bianchedi Flavio: U1, R3
Bicerna Giovanni: P2
Binke Steffen: A1, S3
Biondi Franco: A2
Bird Tim: M1, P1
Blanchard Peter: V1, T3
Bleyen Livinus: A1
Bonali Giuseppe: T3, F(..), R3, R4, T1, V2, V3, V4, T2, T4
Bonavita Andrea: F(..),
Bonini Emanuela: R1, R4
Bonini Luca: G1
Bonino Danilo: P2
Bonora Maurizio: F(..)
Borghi Filippo: S1, S2, S4
Borgogno Giovanni: T2
Bosio Alessandro: A1
Bostica Bruno: A1
Bottigelli Marco: R2
Bottoni Massimo: F(..), R4, T2
Bouza Badenes Borja: V2, G4, G2, P3, R1
Brancaccio Giuseppe: F(..)
Branconi Rebecca: G4
Brandon Pliego Jorge: M4, R1, T1, T2, F(..), T4
Brehm Hermann: T2, U4
Bressan Bruno: M1
Brondi Alessio: A4, R4
Brugnola Mariuccia: G1
Buonocore Marco: V4
Buzio Carola Andrea: J2
Calderaro Alexandre: G1
Caleffi Giuseppe: G1
Campalani Ermanno: P4
Canis Robert: V2, P1
Cannatà Mattia: T3
Cantonetti Claudio: A2, T3
Caprodossi Simone: G4, T1
Carbajo Rodriguez Sergio: G1, G3
Carignano Gianfranco: T1
Carrillo Montero Pedro: S4, P3, S1, T1, M3
Catalani Riccardo: T4
Cattaneo Andrea: R1
Cea Sanchez Mario: U4, S1, S2, T2, U2
Cei Tiziano: T2
Cencini Carlo: G2, G3, T4, G1
Cerquetani Stefano: V1, P1
Cezza Elisa Barbara: T1
Chan Tin Sang: U1, U3, U2
Chape Stuart: M3, V1, M1, G1, G3, P2, P4, V2, V4
Cheng Shun Ling: A1, M1, U3, M2, M4
Chern Wee Sze: G3
Chinellato Matteo: P1, P2
Christophe Salin: V1, M3, T1
Cicalese Gianni: S3, S2
Cilenti Roberto: A3, G2, G1
Cipollini Alessio: F(..), U3, R4, T1, T2, T3
Cipriani Enzo: U2
Cipriani Giordano: G1, G2, P1, S1, G4, P2
Citino Giuseppe: T4
Coizzi Massimo: P3, P1, P2
Colombo Valentino: G3, G4
Coltelli Stefano: P2
Colvée Nebot Salvador: V1, V4, R3
Concato Romano: A1
Cooper Neal: M3, M2, U4
Coppo Marco: G3, G4
Coralie Maneri: A2
Cosme Daza Rafael: S3
Costa Loris: U3, F(..)
Cremone Pietro: R1, S4
Crispi Eduard: G1, P1
Crispino Enzo: G1, R1
Csaba Daroczi: A3, R4, A1, A4, P1, P2, T1, A2, R2, T3
Cuasante Diego: V2
Cudicini Paolo: S1
Cuylaerts Ellen: S2, S1, S4, S3
Cyrus Atory: G1, A2
D’Agaro Marco: P1, V3
Dall’Angelo Barbara: F(..), P1
Dall’Armellina Walter: T1
Damiano Cristiana: V2, T1
Dassogno Daniele: A1
De Bartolo Gianluca: G4
De Faveri Bruno: U1, U4, A1, P1, T1, P3
De Gennaro Fabio: A3
De La Montaña Enrique: R1, R2
De Palo Roberta: G1
De Rocco José: T1, P4
De Santis Massimiliano: G1
De Siena Dario: A1
Degrandi Alessandro: G1
Del Carlo Stefano: R4
Della Mattia Daniele: R3
Dellacqua Franco: V4
Di Donato Alberto: T2, T4, T3
Di Francesco Maesa Laura: A2
Di Francesco Marcello: S1, S3, S4
Di Maio Gianluigi: A3, F(..),
Di Stefano Susanna: R4
Dieter Schweizer: R1
Diez Oscar: P4, M2, U2
Dimas Serneguet Belda: U2
Dinu Patricia: P2
Dominguez Andres Miguel: V2, R3, T1, V1
Doneddu Iosto: P4
Dyring Tom: M2
Eberhard Ehmke: A3, M1
Eberle Luca: J4, J3
Egevang Carsten: M2, F(..), R3
Eggert Daniel: V4
Ekanayake Lalith: F(..), T2, U1, G1, T3
Emmanuel Boitier: V3, V1, P1
Emmanuel Rondeau: G1, M3, M4, P4
Engler Pascal: U4, M1
Fagioli Pier Luigi: G1, G3
Fantino Marco: S1
Fantoni Alberto: R2, U1, R3
Fantoni Luca: M3, M1
Faro Roberto: R1, M2
Fasoli Nicola: M2
Favero Adriano: A2, G1
Felici Aldo: P2
Felmini Chiara: M2, M4, U2
Fernandez Diez: R1, R2
Ferrari Carlo: U1
Ferraro Moreno: F(..)
Ferraro Valerio: U1
Ferry Boehme: R4, V1, V4
Fettes David: P1
Figari Franco: P4
Filip Staes: F(..), S2
Foncueva Felipe: T1
Formis Pietro: S1, S3, T3
Fornari Lanzetti Gian Luigi: R1
Forte Fabrizio: P4
Frank Heumann: F(..), , P3
Fratini Franco: R1, T3, U4
Fred Van Wijk: U1, U2
Frederic Demeuse: R2
Frescura Giovanni: U3
Friargiu Nicola: P2
Frigerio Marco: V1
Fuertes Sanz Uge: P4, T4
Fusco Vito: A3
Fuser Virginio: R2
Gabelli Angelo: U4
Gaffuri Mario: G5, A1
Gaglio Davide: R1
Gaiotti Marco: F(..), M3, P2
Galletti Simone: A1
Gallucci Alberto: S1
Gan Chian Mien: A4, V2, G4
Garside Debra: F(..)
Garzone Cristina: G4
Genuardi Stefano: T4, T3
Geromin Antonella: G2
Gesser Vincent: F(..)
Ghate Shyam: T1
Ghignone Alain: U2
Ghizzi Panizza Alberto: M2, T2, T4, T3
Giaccaglia Michel: A1, U1
Gianazzi Stefano: T2
Giancarlo Rupolo: G4
Gino Luca: P3
Giorgetta Massimo: S2, S3
Giovannini Giacomo: G1
Gnoffo Eleonora: T4
Goodwin William: R2
Graf Marc: U2
Grambone Antonio: G1, T3, A1, T1, T2
Grasso Nicolò: B2
Greenberg Irene: m2, r4, m3, m4, u3
Gross Shane: S1
Gudkov Andrey: M1
Guelfi Franco: T2
Guerrieri Stefano: S3, S2
Gurjar Yuwaraj: R3, T1
Gutierrez Iñigo: S2, S4
Haarberg Erlend: M2, M4, R4
Hagenmuller Jean-Francois: R1
Haney Thomas: R1, T1, V4
Hauswirth Robert: S1, S2
Hauta-Aho Eero: U1, M1, U2
Hec Alexandre: T1, G4, U2, G3, M4, T2, F(..),
Heikkinen Jari: U1
Heirweg Bart: A3, T4
Henri Lauzes: R2, P1
Hernàndez Àngel: P3
Hernandez Robles Antonio: A2, F(..), R3
Herranz Casellas Javier: P1, T3, V1, V2, T2
Hoang Ngoc Thach: P4, A3, P1, P2
Horvath Adam: V1, V3, V4
Huner Roberto: G1, G4
Hunt Tim: R1
Ianniello Salvatore: S2, S3
Iglesias NuÑez Luis Manuel: M1, T4, R3
Ioni Filippo: S4
Isotti Roberto: T2, M1
Izzotti Andrea: A4
Jansson Tomas: S1
Jehart Vlado: P3, T4
Kamalgoda Namal: U3
Karin Van Couwenberg: M4
Karl Gillebert: T1, T2
Karunaratne Asela: R1
Kerekes Istvan: A1, F(..), G1, G2, G4, T1, T4, G3, V2, V3
Kessel David: S3
Kestutis Vecka: M2
Khruscheva Alexia: A1, A3, A4, R4
Kirchner Gerd: R2, V1
Kiss Imre: U4, V3
Koepf Achim: U2, M2, M3, U4
Korostelev Mikhail: A2, S2
Köster David: P1, F(..)
Kovacs Steven: S3, S4
Krapez Miran: M4, R1
Kreienbrink Antje: V2
Kreitel Henning: V1
Lajos Nagy: A2, G4, U3
Laki Zoltan: A1, U4
Lamborena Andoni: P1
Lassi Rautiainen: A1, A4
Lasso Arturo: P2
Lavadini Luciano: G2
Leung Wai Hang: P2
Levi Ferruccio Corradino: T4, V4
Lhoir Jonathan: A4, U2, A1
Libra Marcello: P2, U2, U3, F(..), U1, U4
Lilianna Sokolowska: R3
Lim Sarah: U2
Lim Swee Hoe: P4
Linho Mika: U4, U1, U2, U3
Lipari Michele: S2, S1
Livornese Raffaele: S2, S1
Lo Scavo Dario: P2, P3
Lock Jeremy: U1
Lonati Matteo: M1
Lopresti Davide: S2, U1, U2, A1, P3, S4, T3
Luc Rooman: S4, S2, S3
Luraschi Pietro: G3
Macarthur Jamie: U1, U2
Mackenzie Kirsi: R4
Maenurm Anne: A1
Maffioletti Paolo: R1
Maggioni Silvio: A1
Magini Azelio: T4
Maginzali Lorenzo: M4, U2
Magni Paola: U4
Maitan Gianni: M2, M4, U2
Malinverno Fabrizio: T1, t5
Manenti Federica: G2
Mantovani Matteo: P2
Manzoni Michel: R2, T1, T2
Marangoni Marco: U1, U2
Marc Steichen: V3
Marcel Bruin: M4
Marcenaro Alessandro: S1
Marchione Giacomo: S1
Marco Giovanelli: F(..)
Marcoz Guido: J1
Mari Giovanni: T1
Marko König: F(..),
Martin Ana: S3
Martinelli Michele: F(..)
Martinez Belmar Fernando Constantino: T1
Marzorati Andrea: R1, M3
Mas Ferra Xavier: S1, S3
Masala Alberto: A4
Masdeu Joan: R2, U2
Mate Bence: U1, F(..), R2, S1, T1, T2
Mathieu Pujol: M1, M3, S1
Mauro Matteo Maurizio: F(..)
Mccombe Ron: U2
Meaux Alex: P1, U4, V1
Medaglia Gianpietro: T1
Mercuri Marco: F(..), R1, U2
Mignosa Francesco: T3
Mignosa Paolo: F(..), M2
Milia Luigi: G4
Mingorance Gutiérrez Francisco: M4, M1, R3, T1, T3
Moiola Angelo: G3
Montini Giulio: A3, G2, G4, P3, G3
Morelli Massimo: F(..), M1
Morettin Adriano: S2, S4
Mukhopadhyay Somenath: A3
Munoz Juan Carlos: T1, U1, U3, U2
Muratore Guido: U2
Nagy Bertold: V3, V1, V2
Nedeczky Gàbor: P1, V3
Negri Stefano: G4
Nicosia Elio: S4
Niskala Lasse: T1, M2, U1
Nowicki Francois: U1, U4
Oggioni Alessandro: J1
Olaf Haedicke: S1, S3
Oliete Casanova David: G3, G1, G2
Ostby Per-Gunnar: M2
Paddeu Riccardo: T1
Pagani Roberta: F(..), , R1
Pantanali Daniele: V1
Paparone Giuseppe Moreno: S4
Papatsanis Agorastos: P2, P3, R2
Pappone Anthony: G4
Pasi Maurizio: S1, S4
Pasqualini Mario: V4
Pastor Quesada Cesar: F(..), U1, U3
Patel Aatish: M4
Pekonen Niko: U3, F(..) R3, M4, U1
Pelillo Mario: P3
Pellin Matteo Pellin: P4
Pelser Leon: A2
Peña Fernandez Oscar: V2
Pere Soler Isern: T1
Perez Naval Carlos: B4, B5, B8, B2
Pesquero Jose: U2
Peters Richard: T1
Petersburger Joe: T3, U3
Petrolini Cesare: T1
Pezzotta Mauro: P1
Philippe Jean-Petit-Matile: M1
Philippe Moes: P2
Piacentino Bruno: A4
Piazza Luciano: F(..), U4, U1, U2, U3
Piccioli Resta Giuseppe: S4
Pienmunne Esa: U3
Pisati Beniamino: G3, P2
Pitamitz Sergio: M2, R1
Pizzichi Gianluca: P3, P1, R3
Pizzitola Melchiorre: T2
Pozzi Andrea: P1
Proakis Stefano: P4, S1, S4, P3, S2, S3
Pruniaux Jérôme: V4
Pryanishnikova Natalia: S2
Punjabi Hira: A2, T2
Quirini Stefano: F(..), P4
Ramella Pollone Sergio: G4
Renzi Tommaso: V4
Reusens Nicolas: S1, T1, T4
Ricci Vittorio: S1, S2, S3, T1, T2
Riehle Gunther: P2, M2, U2
Rinaldi Massimiliano: U1, U4
Ritzel Zoltàn: A1, G3, T3
Rizzato Pierluigi: M2, G4, M3
Rodriguez Jose Luis: U3, F(..), T1, U1, U2, R2, V2, V1
Rohnfelder Adrian: F(..), P1
Roland Hemmi: S2
Rosa Medina Miguel Angel: S4
Roscigno Domenico: S4
Rossi Paolo: S1, S4, S3
Rosso Elisabetta: P2
Rubio Pere: S1
Rush Alex: S2, S1, S3
Sabol Petar: T3, U3, G4, R4, T1, T2, R2, T4
Salice Francesca: F(..), G2, G3
Sanchez Martinez Javier: V1
Sanchez Proal Ernesto: T1
Sanchez-Biezma Nicolas: S3
Sandoval Luis Javier: V1, S3, T4, U2, S1, S4
Sanna Mauro: U2
Santiago Jordi: V4
Sbaraglia Simone: M3, R4, F(..), M1, P1, P3, R2, P2
Scaiola Nicoletta: A1
Scalia Biagio Alberto: U4
Schmolke Uwe: S3, S4, S1, S2
Schuff Margitta: R2, T1
Seara Brais: A4
Senatore Edmondo: P2, M1, R4, G3, P1, R3, T2, U1, A2, A3, A4, G1, G2, G4, T1, T3
Serfontein Andrè: F(..)
Sergey Shanin: R4, F(..),
Serrano Cristobal: T3, T2, U1, T1, T4, M2, S1
Sgalippa Lorenzo: P3
Shatenev Konstantin: U1
Shatenev Michael: J4
Shoubridge Lorenzo: R1, U1, V1, V4, F(..), M2, U2
Skauge Christian: S1
Smit Jan: S3
Sonato Patrizia: M1
Souders Paul: M1, S1, M2
Spedini Pierangelo: P3
Spezi Stefano: V4
Staebler Gabriela: F(..), M1, M2
Starostenkov Dmitry: S1, S3
Steer Gary: M3
Sticca Massimiliano: F1, A4, F(..), G1, G2
Stignani Sergio: U4, U3
Stovka Jano: G2, G3
Strazzi Fabio: S1, S2
Studer Luca: M1
Sylvester John: P4, U1
Szmolka Istvàn: M3, U4
Tabernero Victor: A3
Taverni Tiberio: R3, U1, P4, T4
Terraneo Lorenzo: M1, S1
Tessarin Vincenzo: A3, R3, A4
Tey Hang Seng: G4
Thaulow Peter Egevang: B2, B3
Timea Szucs: G2, A1, A2, A4
Tokolyi Csaba: S2, S4, T4
Torchio Claudio: M3, U3
Torchio Paolo: U2, U4, M1, F(..)
Torok Rita: A1
Torresani Claudio: U4, M3
Toscano Antonio: P2
Tringali Maria: A1, A4
Trugeda Harboe Cristina: U2
Turini Gregorio: A2, G3, P1
Ugo Paolo: U3
Urso Marco: F(..), M1, R3, M3, U1, T3, U3
Valente Salvatore: A3, G3
Valerie Leonard: G1
Vanni Alida: G1
Vannucci Alessandro: G1, G2, G3
Varani Alex: S3, F(..),
Varesvuo Markus: U4, R1, U2
Veivolo Pietro: T2
Vekemans Muriel: A3
Vella Chiara: J4
Vender Nicola: F(..)
Vicente Ruben: G2
Villa Giulia: J2, J8
Villa Luca: M4
Villa Riccardo: A4, A1, F(..), P1, T2
Villani Guido: S2
Viora Alessio: S4
Virgili Ribe Carlos: P4, S2
Visconti Matteo Visconti: U1, S4, T2, T3
Vizl Christian: V4, R2, S2, S1, V1
Vodrazkova Viera: R1
Voglar Damjan: V1, G2, G4, R2
Vucetic Ivo: P4
Weber-Gebert Claudia: S2
Weberberger Michael: S1, S3, S4
Woolf Joss: S2, S3
Ximena Olds: S3
Zadra Alexander: B8, B2
Zadra Markus: M2
Zago Gian Maria: M1
Zagolin Sandra: A2, G4, A3, P4, G1
Zappel Christian: S2